Odata cu publicarea in Monitorul Oficial pe 2 noiembrie 2015 a Legii nr. 248/2015 privind stimularea participarii in invatamantul prescolar a copiilor provenind din familii defavorizate, Romania a facut un pas important in gestionarea cauzelor nivelului educational scazut al copiilor din familii defavorizate.

Legea preia solutia implementata in programul ,,Fiecare Copil in Gradinita” – pilotat de Asociatia OvidiuRo – si instituie stimulentul educational, sub forma de tichete sociale pentru gradinita. Prin finantarea de la bugetul de stat copiii de varsta prescolara din familiile defavorizate vor beneficia lunar de tichete sociale in valoare de 50 de lei daca au frecventa regulata la gradinita.

Legislatia secundara subsecventa acestei legi  incorporeaza si adapteaza la nivel national metodologia rezultata din etapa de pilotare a programului.

Programul FCG a inceput la ,,firul ierbii” si a pus in miscare un mecanism ce a angrenat un ONG (OvidiuRo), autoritati publice nationale si locale si scoli – cu scopul de a reduce fenomenul parasirii timpurii a scolii care ia amploare in zonele sarace din Romania.

Octombrie
Camera Deput. voteaza legea nr. 248/2015
Septembrie
Propunerea legislativa a fost modificata
Iunie
PL-x 548/2015 este votata in Senat
Martie
OvidiuRo propunere PL-x nr. 548/2015
Februarie
Programul ,,Fiecare Copil in Gradinita"

Camera Deputatilor voteaza legea cu 289 de voturi pentru, 5 abtineri si un vot impotriva. Legea nr. 248/2015 este promulgata de presedintele Romaniei, Klaus Werner Johannis.

Octombrie 2015

Dupa avizul favorabil al Guvernului, Comisiile de Munca si Finante reunite in sedinta comuna modifica propunerea legislativa astfel incat sa devina program de interes national, finantat de la bugetul de stat.

Septembrie 2015

PL-x 548/2015 este votata in Senat cu 117 de voturi pentru, 2 abtineri si niciunul impotriva.

Iunie 2015

OvidiuRo realizeaza o propunere de proiect legislativ care este depusa in Parlament de deputatul Daniel Constantin (propunerea PL-x nr. 548/2015 privind incurajarea participarii in invatamantul prescolar a copiilor din familii defavorizate) impreuna cu 18 deputati si senatori de la ALDE, PSD, UNPR si independenti.

Martie 2015

OvidiuRo, Ministerul Educatiei si Ministerul Muncii formalizeaza colaborarea pentru extinderea la nivel national a programului ,,Fiecare Copil in Gradinita" prin semnarea unui acord de parteneriat.

Februarie 2015
2014
Se includ in buget costurile pentru tichetele sociale
2013
Acord de parteneriat pentru a analiza impactul programului
2012
Initiativa Ambasadorilor pentru Educatie Timpurie
2011
OvidiuRo extinde programul si in alte comunitati selectate
Lansarea programului ,,Fiecare Copil in Gradinita"

Consiliul Judetean Cluj include in buget costurile pentru tichetele sociale pentru 100 de copii. Grantul SEE 2009-2014 faciliteaza extinderii programului in judetele Brasov, Dambovita si Dolj. 2400 de copii din 43 de localitati, in 11 judete. Un Grup de Lucru Interministerial (Ministerul Educatiei, Ministerul Muncii, Ministerul Fondurilor Europene, Consilii Judetene si OvidiuRo) se formeaza cu scopul de a pregati extinderea programului.

2014

OvidiuRo si Ministerul Educatiei semneaza un acord de parteneriat pentru a analiza impactul programului ,,Fiecare Copil in Gradinita" si oportunitatea extinderii la nivel national.

2013

Se formeaza Initiativa Ambasadorilor pentru Educatie Timpurie pentru a atrage atentia celor din sectorul de afaceri si din mediul guvernamental asupra importantei educatiei timpurii pentru toti copiii.

2012

OvidiuRo extinde programul si in alte comunitati selectate prin aceeasi procedura. 1400 de copii din 20 de localitati, in 11 judete

2011

OvidiuRo lanseaza programul ,,Fiecare Copil in Gradinita" in parteneriat cu Ministerul Educatiei, invitand primarii din Romania sa aplice pentru a deveni parteneri si a aduce toti copiii din comunitatea lor la gradinita. 700 de copii din 13 localitati, in 8 judete