NORME METODOLOGICE
  • Noteaza prezenta zilnic, conform procedurii transmise de MENCS catre unitatile de invatamant. Art. 17 alin. (1) din HG nr. 15/19.01.2016 & Proceduri MENCS
  • Face propuneri catre conducatorul unitatii de invatamant pentru cazurile exceptionale. Art. 17 alin. (3) din HG nr. 15/19.01.2016 cu modificari prin HG nr. 626/ 31.08.2016
PROCEDURI MENCȘ
  • Inregistrează zilnic, in primele 90 de minute, pentru toti copiii, prezenta pe formularul de inregistrare a prezentei zilnice a copiilor prescolari la grupa, formular prezentat in anexa nr.1 la prezenta procedura si care este generat din SIIIR (raportul 440)
  • Ataseaza la formularul de inregistrare a prezentei zilnice a copiilor prescolari la grupa o scutire medicala valida sau cererea de invoire (prezentata in anexa nr. 2 la prezenta procedura), semnata de parinte/reprezentantul legal al copilului
  • Motiveaza absentele de fata cu parinții/reprezentantii legali, carora le explica la cate invoiri mai are dreptul copilul in luna respectiva, din cele 3 invoiri in conformitate cu prevederile Legii nr. 248/2015, cu modificarile si completarile ulterioare, pentru a putea beneficia de tichetul social pentru gradinita
  • Transmite, la finalul lunii, persoanei responsabile la nivelul unitatii de invatamant cu introducerea acestor date in SIIIR, formularul de prezenta cu toate rubricile completate, impreuna cu cererile de invoire si scutirile medicale, in vederea introducerii acestora in aplicatia informatica pentru fiecare copil eligibil
  • Respecta prevederile Legii nr.248/2015 privind stimularea participarii in invatamantul prescolar a copiilor provenind din familii defavorizate si a documentelor subsecvente acesteia
  • Informeaza si consiliaza parintii cu privire la prevederile Legii nr. 248/2015 privind stimularea participarii in invatamantul prescolar a copiilor provenind din familii defavorizate si a documentelor subsecvente acesteia
BUNE PRACTICI
  • Informeaza mediatorul scolar cu privire la copiii care absenteaza si colaboreaza cu echipa locala (asistent social, mediator sanitar, asistent medical comunitar)
  • Organizeaza Ziua Parintilor (în fiecare luna, toti parintii copiilor din grupa sunt invitati sa participe la „Ziua Parintilor”, impreuna cu copiii lor. Activitatea le da parintilor ocazia sa interactioneze, intr-un mediu educational, cu ceilalti parinti, cu profesorii si cu ceilalti copii. Ziua Parintilor poate fi organizata oricand pe parcursul lunii (daca nu este destul spatiu pentru copii si pentru parinti in sala de grupa, mutati activitatea intr-o sala mai mare, doar pentru acea zi)
  • Programeaza parintii de serviciu si afiseaza planificarea la vedere (Toti parintii pot devini „ajutor de profesor”, prin rotatie - minim 5 zile intr-un an scolar. In aceasta zi, parintii ii ajuta la clasa pe toti copiii, nu doar propriul copil, si asista la toate activitatile educationale. Astfel ei se familiarizeaza cu gradinita, inteleg cum se desfasoara procesul educational si devin mai implicati. Parintii semneaza pe programarea afisata in zilele in care vin ca parinti de serviciu (programati din timp zilele in care urmeaza sa vina parintii si afisati programarea in holul gradinitei, reamintiti-le parintilor ziua in care sunt programati printr-o invitatie scrisa, trimisa prin copii.) Rolul familiei in aplicarea prezentului curriculum este acela de partener. Parintii ar trebui sa cunoasca si sa participe in mod activ la educatia copiilor lor desfasurata in gradinita. Implicarea familiei nu se rezuma la participarea financiara, ci si la participarea in luarea deciziilor legate de educatia copiilor, la prezenta lor in sala de grupa in timpul activitatilor si la participarea efectiva la aceste activitati si, in general, la viata gradinitei si la toate activitatile si manifestarile in care aceasta se implica. (Curriculum pentru invatamantul prescolar, 2008)
  • Participa la recrutare si viziteaza fiecare copil la domiciliu, incepand cu luna septembrie (in special copiii nou-inscrisi si cei care anul trecut au avut prezenta slaba)
IDEI DE OPTIMIZARE
  • Lucrul cu copiii este foarte solicitant, de aceea recomandam sa setati o alarma la 75 de minute de la inceperea programului, pentru a va reaminti de notarea prezentei
  • Poate solicita resurse pentru organizarea modulului educational Sotron. Detalii
RESURSE

Procedura privind inregistrarea copiilor eligibili_notarea prezentei si inregistrarea absentelor

descarcare

Formular prezenta zilnica A3

Tabel parinti de serviciu

vizualizare

Ghid de instructiuni pentru unitatea de invatamant privind inregistrarea copiilor eligibili pentru acordarea tichetelor sociale pentru gradinita

descarcare

Formular prezenta zilnica A4